1 i 2 listopada - Wszystkich Świętych i Zaduszki - to dni, kiedy przychodzimy na cmentarze, by pochylić się nad grobami naszych bliskich zmarłych. Uczniowie klasy 3 nie zapomnieli także o polskim obyczaju, który nakazuje, aby zapalić światło także na grobach zapomnianych, bezimiennych czy opuszczonych…Wraz z opiekunami wybrali się na cmentarz w Ustrobnej, aby upamiętnić tych, o których nikt już może nie pamięta…Mamy nadzieję, że obecność uczniów skłoniła także do refleksji innych odwiedzających cmentarz, którzy też postanowili zapalić znicze na opuszczonych grobach…
Aktualności
Szkoła pamięta
- 5
Pasowanie pierwszoklasistów
24 października uczniowie pierwszej klasy w obecności pani dyrektor, rodziców, nauczycieli, wszystkich uczniów oraz kolegów i koleżanek z przedszkola złożyli ślubowanie i zostali przyjęci do grona uczniów naszej szkoły. Podczas uroczystości wszyscy przenieśli się na moment do Królestwa Krainy Wiedzy. Pierwszoklasiści wykazali się swoją wiedzą i umiejętnościami przed królem i królową: zaśpiewali, zatańczyli, odpowiedzieli na wszystkie pytania. Przepełnieni dumą, ślubowali godnie reprezentować swoją szkołę, dobrze się uczyć i zachowywać oraz być dobrymi Polakami. Po ślubowaniu pani dyrektor dokonała pasowania każdego pierwszoklasisty na ucznia. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali legitymacje szkolne oraz pamiątkowe dyplomy. Okolicznościowe prezenty przygotowali również rodzice, młodsi koledzy, przedszkolaki oraz Rada Rodziców. Mamy zadbały o słodki poczęstunek. Ten dzień z pewnością na długo zostanie pierwszakom w pamięci.
(Zdjęcia wykonał pan Paweł Lidwin- dziękujemy!)
29
Zawody w biegach
24 października odbyły się gminne zawody w biegach przełajowych
na stadionie w Odrzykoniu.
Krzysztof Radwański z klasy V zajął III miejsce
i będzie reprezentował naszą szkołę
w powiatowych biegach przełajowych w Iwoniczu.
Życzymy powodzenia.
Wyniki konkursu plastycznego
Dnia 24 października 2019 roku w Dworze w Ustrobnej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Drzewo dla klimatu”. Konkurs odbył się w ramach corocznych obchodów Święta Drzewa. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją na temat bardzo ważnej roli drzew w życiu człowieka, przygotowaną przez przedstawiciela Nadleśnictwa Kołaczyce . Następnie przyznano nagrody dla zwycięzców:
- w kategorii klas 1-3, II miejsce zdobyła Wioletta Lawera,
- w kategorii klas 4-6 I miejsce otrzymała Zuzanna Krawczyk, II miejsce - Jessica Król,
III miejsce – Wiktoria Szklarska,
- w kategorii klas 7-8, I miejsce zdobyła Julia Biskup.
Bardzo cieszymy się i gratulujemy zwycięzcom!
Spotkanie zakończyło się inauguracyjnymi warsztatami ceramicznymi. Każdy mógł wykonać naczynia z gliny na kole garncarskim lub poprzez formowanie i ugniatanie. Lepienie okazało się doskonałą zabawą rozwijającą kreatywność i zdolności artystyczne.
21
PAMIĘTAMY
W ubiegły piątek uczniowie naszej szkoły wzięli w akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej "Szkoła Pamięta". Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Akcja zaplanowana na ostatni piątek przed świętem Zmarłych ma na celu zarówno wspomnienie naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.Podjęte działania mają za zadanie uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
17
100-lecie Polskiego Czerwonego Krzyża
Dnia 25 października uczennice klasy VII wraz z opiekunami Panią Sylwią Hejnar oraz Panią Barbarą Szarek pojechały na uroczyste spotkanie z okazji 100-lecia istnienia Polskiego Czerwonego Krzyża. Obchody rozpoczęły się Mszą świętą o godz. 10:00 w kościele Farnym. Następnie wszyscy udali sie do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, gdzie został odśpiewany hymn PCK, a po nim odbyły się występy artystyczne dzieci i młodzieży ze szkoły muzycznej. Po koncercie ukazany został film przedstawiający historię powstania Polskiego Czerwonego Krzyża. Wręczone zostały również odznaki i wyróżnienia. Na zakończenie wszyscy zaproszeni goście udali się na poczęstunek. Cała gala była dopracowana przez władze Odzdziału Rejonowego PCK w Krośnie, dzięki czemu ranga tego wydarzenia była bardzo uroczysta.
Obyśmy nigdy nie zwątpili w sens pomagania…
W październiku odbyło się podsumowanie XI edycji Krośnieńskich Pól Nadziei. Przybyłym nauczycielom i księżom – szkolnym opiekunom tej akcji podziękowania złożył ks. Marek Zarzyczny, Dyrektor Hospicjum oraz pan Krzysztof Smerecki, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Krośnieńskiego Hospicjum, które jest organizatorem tej akcji. Jak co roku, piękne, wzruszające słowa skierowała do zebranych pani Wira Jankowska, członek Towarzystwa. "...Dlatego bądźmy z tymi których kochamy, którzy nas kochają nierozłączni. Przytulajmy mocniej, całujmy częściej, oddawajmy więcej, uważnie słuchajmy, wybaczajmy szczerze, dziękujmy Bogu za to że ich mamy… ."
Spotkanie to było równocześnie inauguracją XII Krośnieńskich Pól Nadziei, które tradycyjnie odbędą się w Niedzielę Palmową 2020 roku.
Od organizatorów akcji otrzymaliśmy cebulki żonkili, które zasadziliśmy w donicach. Na wiosnę wyrosną z nich piękne Żonkilowe Pola Nadziei.
Projekt unijny
Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Monte Cassino w Ustrobnej rozpoczyna 16 grudnia 2019 r. realizację projektu „Uczniowie rozwijają swoje kompetencje dzięki współpracy z uczniami z krajów UE” dofinansowanego z Funduszy Europejskich. Projekt będzie realizowany przez okres 6 miesięcy tj. do 15 czerwca 2020 r. W ramach projektu 12 uczniów wraz z dwoma opiekunami weźmie udział w tygodniowej mobilności w School complex named Antonio Correia de Oliveira - primary school of Apulia (Portugalia) w terminie 17 – 23.05.2020 r.
W związku z tym, iż działania projektowe NIE MOGĄ rozpocząć się przed dniem rozpoczęcia projektu (16.12.2019 r.) spotkanie informacyjne dla rodziców uczniów klas: VI, VII i VIII odbędzie się 16 grudnia 2019 r. Godzina zostanie podaną w późniejszym terminie.
Koordynator projektu - Paweł Cisoń
Czy lekcje poza szkolną klasą mają sens i mogą być ciekawe?... oczywiście, że tak!
Pretekstem do wyjścia poza mury szkoły była wystawa „Skamieniałości fliszu karpackiego z Krosna i okolic”, którą od kilku tygodni można podziwiać w Piwnicy Pod Cieniami (Muzeum Rzemiosła). Autorem wystawy jest p. Grzegorz Salwa z wykształcenia lekarz a z zamiłowania paleontolog – amator kolekcjonujący od 13 lat faunę i florę fliszu karpackiego. W muzeum wystawiono niewielki procent okazów ze zbiorów autora. Ze względu na tematykę w lekcji wzięli udział uczniowie klasy VII, którzy na lekcjach geografii omawiają zagadnienia związane z budową geologiczną Polski.
Wystawa skamieniałości to nie jedyna atrakcja! Przy okazji pobytu w Krośnie uczniowie mogli podziwiać prace malarskie (wystawa: "Jesień Leśnych Ludzi") p. Marzeny Majki w galerii Hetta we wnętrzach antykwariatu Zbigniewa Oprządka oraz prace (rzeźba i malarstwo) Piotra & Piotra Woroniec zaprezentowane w BWA na wystawie pt. "Kształt różnicy".
Obóz sportowy
„Woda w krajobrazie”- szkolne obchody Dnia Krajobrazu
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ogłosiła 20 października Dniem Krajobrazu. Z uwagi na rosnące znaczenie wody dla kształtowania i funkcjonowania krajobrazów, trzeci Międzynarodowy Dzień Krajobrazu w 2019 roku promował wartość wody w krajobrazie. W związku z tym wydarzeniem uczniowie klasy VII i VIII pod opieką Pani Patrycji Józefowicz i Pani Elżbiety Szarek wybrali się na spacer krajobrazowy pt. „W stronę rzeki Wisłok”. Tytuł spaceru nie był przypadkowy. Trasa, jaką przeszli uczniowie, wiodła od Szkoły Podstawowej w Ustrobnej do rzeki Wisłok w Bratkówce. Celem spaceru było popularyzowanie wiedzy w zakresie znaczenia wody w kształtowaniu krajobrazów historycznych i współczesnych, jak również roli wody w krajobrazach przyrodniczych i kulturowych.
Uczniowie dowiedzieli się, skąd wzięła się nazwa Wisłok, jaką ma długość, liczbę dopływów i ile jest miejscowości położonych nad Wisłokiem. Zobaczyli także na fotografii źródło Wisłoka, które wypływa na wysokości 770 m n.p.m. w Beskidzie Niskim, ze stoków Wielkiego Bukowca. Uczniowie poznali znaczenie historyczne, strategiczne, obronne i komunikacyjne rzeki. Na fotografii zobaczyli pocztówkę z dawnych czasów z mostem w Bratkówce i porównywali, jak zmienił się ten teren. Dowiedzieli się także, że woda Wisłoka jest źródłem odnawialnej energii, ma znaczenie glebotwórcze i edukacyjne. Rzeka jest również korytarzem ekologicznym.
Uczniowie podczas spaceru mieli okazję także zbadać wodę. Określali temperaturę wody, powierzchnię, barwę, przejrzystość, zapach, osad. Z wykorzystaniem kompasu wskazywali kierunek, w jakim płynie rzeka, a wykorzystując uniwersalne papierki wskaźnikowe, określili odczyn wody. Wszystkie dane zapisali na kartach pracy.
Na koniec uczniowie podali różne propozycje spędzania wolnego czasu na rzeką. Piękna pogoda w tym dniu jeszcze bardziej umiliła wszystkim spędzony wspólnie spacer
i dodała blasku obserwowanej wodzie w krajobrazie.17
I mamy to!
Rekordowa jednoczesna resuscytacja krążeniowo-oddechowa 2019 za nami!
To, że Pierwsza Pomoc jest dziecinnie prosta pokazało w tym roku 1399 instytucji, w tym nasza szkoła, która zjednoczyła się z OSP Ustrobna.
O co chodzi w biciu rekordu?
A więc, Start – godzina 12:00, koniec 12:30, wydarzenie to odbywa się co roku przy okazji obchodzonego 16 października Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. Takie akcje przeprowadzane są nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Chodzi o to, by przez pół godziny jak najwięcej osób wykonywało RKO na fantomach. Wydarzenie organizowane jest w ramach programu edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”, który w naszej szkole towarzyszy nam od wielu lat.
Bardzo dziękuję za zaangażowanie strażakom z OSP Ustrobna, uczniom klas I-VI i nauczycielom, którzy włączyli się w akcję.RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!
7
Wyjazd do kina
16 października 2019 r. uczniowie klasy VII i VIII pod opieką wychowawców uczestniczyli w seansie filmowym w kinie Helios w Krośnie. Obejrzeli film pt: ,,Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Przedstawia on historię tworzących się legendarnych polskich legionów w czasie I Wojny Światowej. Opowiada o tradycjach, wartościach i ideałach jakimi kierowali się żołnierze tworzących się legionów. Uczniowie mieli okazję zobaczyć prawdę historyczną, a obejrzany film silnie prowokował do refleksji o takich wartościach jak wolność, honor i ojczyzna. To piękna, uniwersalna opowieść o przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach. Film wszystkim bardzo się podobał.
Kodować może każdy niezależnie od wieku!
To tegoroczne hasło dwutygodniowej akcji w ramach EU CodeWeek, czyli Europejskiego Tygodnia Kodowania, która kolejny raz odbywała się w naszej szkole w trakcie zajęć z informatyki w klasach I – VI. Młodsi uczniowie z klas I – III ćwiczyli kodowanie rozwiązując łamigłówki z bohaterami AngryBirds w labiryncie. Z kolei uczniowie klas starszych IV – VI wykorzystywali swoją kreatywność i umiejętność rozwiązywania problemów, aby odkrywać i budować podwodne światy za pomocą kodu w grze Minecraft.
Celem akcjibyło zachęcenie uczniów, niezależnie od wieku, do samodzielnego kodowania z wykorzystaniem dostępnych w sieci, darmowych, kursów.
Tegoroczne akcja okazała się dużym sukcesem, ponieważ 19 uczniów (najwięcej z klasy IV i V) uzyskało tytuł MISTRZA KODOWANIA!
Wszystkim uczestnikom a w szczególności Mistrzom gratulujemy!
10
Dzień Edukacji Narodowej
14 października 2019 r.
Jak co roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy VIII, przy współudziale uczniów klasy VI, którzy uświetnili uroczystość piosenkami. Były wiersze, piosenki, humorystyczne scenki i życzenia.
Drodzy Nauczyciele życzymy Wam radości zasiewu, wytrwałości oczekiwania i najpiękniejszych zbiorów tam, gdzie codziennie zostawiacie swoje serce, swój umysł i swoje siły. Życzymy niepokoju, który nie pozwala trwać bezczynnie, szerokiego spojrzenia, które pomaga dostrzegać prawdy ukryte, takiej radości, przy której smutek zamiera, a pragnień tak czystych, że od nich niebo błękitnieje. Życzymy jasnych dni i ładu w duszy, prostej ścieżki w gąszczu codzienności.
Uczniowie
Wstańcie - chodźmy - naśladujmy !!!
15 października 2019 r. w naszej szkole odbyła się akademia poświęcona świętemu Janowi Pawłowi II, zorganizowana w ramach obchodów XIX Dnia Papieskiego. Akademia przygotowana przez księdza Dominika wraz z uczniami klasy ósmej, rozpoczęła się od przywitania zebranych i wyjaśnieniu hasła Dnia Papieskiego, które brzmiało „Wstańcie, chodźmy !” Mieliśmy okazję przypomnieć sobie barwną biografię Karola Wojtyły. Uczniowie klasy ósmej, przepięknie przedstawili nam biografię i działalność papieża Polaka. W czasie spotkania zobaczyliśmy krótki film z dnia wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Usłyszeliśmy także o pielgrzymkach Jana Pawła II do Polski, gdzie jedna z nich miała miejsce niedaleko naszej miejscowości, bo w Krośnie. Na zakończenie odbyło się rozwiązanie konkursu szkolnego o Janie Pawle II. Pierwsze miejsce zdobyła Patrycja Pyteraf, drugie miejsce Roksana Jania oraz trzecie miejsce Maria Nowak. Wszystkie zwyciężczynie są z klasy szóstej. Gratulujemy. Myślę, że to wydarzenie niesamowicie nas zjednoczyło. Pozwoliło nam przypomnieć sobie tak wspaniałego człowieka, jakim niewątpliwie był Jan Paweł II. Wielu z nas wzięło sobie jego słowa do serca i będzie stawiało go za wzór.
Wycieczka do Odrzykonia
W piątek (11 października) uczniowie klasy pierwszej i drugiej wyjechali do Odrzykonia. Położone na skalistym wzgórzu ruiny średniowiecznego zamku zrobiły na dzieciach ogromne wrażenie. Wszyscy z uwagą wysłuchali opowieści pani przewodnik o historii zamku Kamieniec oraz ciekawostek z nim związanych i obejrzeli eksponaty zgromadzone w sali muzealnej. Uczestnicy zajrzeli też do sali tortur oraz podziwiali piękną panoramę roztaczającą się z punktu widokowego na zamkowych murach. Dużą atrakcją okazały się warsztaty ceramiczne, podczas których najmłodsi wykonywali i zdobili gliniane naczynia. To był udany wyjazd!
24
Dbamy o zwierzęta
Jak co roku w naszej szkole z okazji Światowego Dnia Zwierząt obchodzonego 4 października zorganizowaliśmy zbiórkę karmy, koców i zabawek dla psów. Podobnie jak w poprzednich latach odzew ze strony uczniów i ich rodziców był bardzo duży, za co serdecznie dziękujemy. W niedzielę odbyło się spotkanie z przedstawicielem OTOZ Animals, który opowiedział nam o funkcjonowaniu schroniska i osobiście podziękował za ogromną ilość zebranej karmy, która pomoże zwierzętom przetrwać zimę.
Dzień Tabliczki Mnożenia
W piątek, 4 października 2019 r. przypadał IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Pomysłodawcą akcji jest Andrzej Grabowski - założyciel Wydawnictwa Karty Grabowskiego. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to dzień symboliczny; ma na celu zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogą popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia. Nasza szkoła również przystąpiła w tym roku do akcji. Uczniowie młodsi podzieleni na patrole egzaminacyjne przepytywali starszych kolegów i dorosłych ze znajomości tabliczki mnożenia. Każda osoba, która odpowiedziała poprawnie na 5 pytań z losu, otrzymała tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w całej społeczności szkolnej wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji, były formą łączenia edukacji matematycznej z zabawą.
5
CZYTAM Z KLASĄ LEKTURKI SPOD CHMURKI
Taki właśnie tytuł nosi ogólnopolski projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa, w którym uczestniczą trzecioklasiści.
W dobie dzisiejszych czasów, gdzie prym wiodą gry komputerowe i smartfony, bardzo ciężko jest zachęcić dzieci do czytania książek, a tym bardziej lektur. Aby zminimalizować problem i inspirować dzieci do czytania, od października 2019 r. wprowadzam do swojej klasy projekt edukacyjny autorstwa Honoraty Szaneckiej, upowszechniający czytelnictwo, którego założeniem jest zachęcenie dzieci do czytania książek poprzez aktywną działalność edukacyjną.
Projekt składać się będzie z trzech modułów:
I moduł - Fikuśne Lekturki Spod Chmurki
II moduł - Zwierzęce Lekturki Spod Chmurki
III moduł - Polskie Lekturki Spod Chmurki
W każdym z modułów zespół klasowy wybierze jedną spośród czterech zaproponowanych lektur, do której wykona co najmniej cztery zadania. Lektury będą czytane przez nauczyciela lub samodzielnie przez uczniów. Czas trwania projektu - od 1 października 2019 r. do 30 kwietnia 2020 r. Oprócz samych dobrych efektów z realizacji projektu: ciekawość literacka, aktywność czytelnicza, integracja grupy, współpraca…. klasa otrzyma certyfikat i dyplomy.
Już we wrześniu uczniowie rozpoczęli przygotowania do realizacji projektu. Obejrzeli krótki film, w którym plastelinowy Czytuś zapoznał ich z zadaniami, następnie każdy uczeń wykonał swojego Czytusia. Trzecioklasiści są już w trakcie czytania lektury „Dzieci z Bullerbyn”. Wkrótce otrzymają swoje Lekturniki, w których będą wykonywać kolejne zadania…
Tak więc za Czytusiem:
"Głowa do góry, książki w dłoń i w drogę…"
Archiwum Aktualności