Czy to możliwe, żeby uczniowie tak ochoczo pędzili do szkoły? W dodatku na 13 godzin, z planami na kolejny raz? Wydaje się to nie do pomyślenia? A jednak... To się działo naprawdę. Gdzie? W Szkole Podstawowej w Ustrobnej.
Noc w szkole, bo o tym mowa, pokazała szkołę z innej perspektywy, nie tylko jako budynku, do którego trzeba przyjść rano z odrobionymi lekcjami. Ale także miejsca, gdzie można coś zorganizować, dobrze się bawić i miło spędzić czas przy okazji poznając się nawzajem i integrując.
W nocnej imprezie wzięło udział 45 śmiałków. Cała impreza rozpoczęła się w piątek o 19 i zakończyła w sobotę o 8 rano. Pomysł spędzenia nocy w szkole pojawił się już w tamtym roku, więc teraz postanowiliśmy to powtórzyć. Miało być kulturalnie – było, zdrowo – a jakże (no, może poza snem, a raczej jego brakiem), artystycznie – i to jak, i rozrywkowo - że hej. Obowiązywały jedynie zakazy, które jak się okazało były wykonalne, a mianowicie: zero słodyczy (z wyjątkiem domowego ciasta upieczonego przez mamy), chipsów i napojów gazowanych a co najważniejsze BEZ telefonów komórkowych. I co? Okazało się, że można żyć bez tego, a i telefony okazały się zbędne, bo było co robić. Zresztą szkoda by było czasu.
Naszą noc w szkole rozpoczęła gra terenowa, której poszczególne konkurencje związane były przede wszystkim z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci miały za zadanie między innymi: odnaleźć ukryte w szkole portrety znanych polaków, a następnie dopasować opisy do postaci, samodzielnie skomponować muzykę oraz ułożyć tekst piosenki patriotycznej, wykonać musztrę paradną, czy też znaleźć jak najwięcej skojarzeń związanych z dniem 11 listopada. W ramach gry odbyła się także „Szansa na sukces w barwach biało – czerwonych”, gdzie zgodnie z zasadami znanego wszystkim programu telewizyjnego, uczestnicy losowali numerek a następnie wykonywali piosenkę solo lub z udziałem całej drużyny. Z racji wyjątkowej okazji, były to pieśni patriotyczne i żołnierskie. Ostatnim etapem była wielka „gra planszowa”! Rzucanie ogromną kostką, przeskakiwanie na kolejne pola, quiz wiedzy o Polsce, kibicowanie i mnóstwo śmiechu – emocje jakie nam towarzyszyły trudno opisać słowami .
Po grze terenowej dzieci zabrały się do pracy i pod czujnym okiem opiekunów przygotowały pyszną, zdrową kolację, którą ze smakiem spożyliśmy przy ogromnym stole.
Punktem kulminacyjnym naszego „nocowania” było zakopywanie kapsuły czasu, nim to się jednak
stało, uczniowie napisali piękne listy do przyjaciół z przyszłości, w których znalazły się również życzenia a nawet ich zdjęcia. Dzieci wrzucały też drobne przedmioty i symboliczne prezenty. Wypełniona po brzegi kapsuła została zakopana na terenie naszej szkoły, a światło dzienne ujrzy dopiero za 20 lat ☺️
Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowe wydarzenie, bardzo zależało nam, aby tego wieczoru w sposób wyjątkowy uczcić rocznicę, dlatego też wspólnie z dziećmi stworzyliśmy piękny obraz Polski metodą String Art – jest to metoda trudna, pracochłonna lecz niezwykle efektowna. Obraz ten zawiśnie na honorowym miejscu w naszej szkole i przez kolejne długie lata będzie przywoływał wspomnienia z tego szczególnego wydarzenia.
Po wielu atrakcjach przyszedł czas na wyciszenie i chwilę odpoczynku (przynajmniej tak wydawało się wychowawcom). Na sali gimnastycznej odbył się pokaz filmu „Bella i Sebastian 2”, piękny i wzruszający seans dał dzieciom wiele do myślenia.
Cóż… ciszy nocnej nie było, mądrzejsi o doświadczenie z poprzedniego roku dobrze wiedzieliśmy, że ten „myk” nie przejdzie 😉 A dzieci owszem, poczuły ogromną potrzebę snu… ale dopiero podczas śniadania
Wszystkim uczestnikom „nocowania” dziękujemy za wspaniałą zabawę!
Zapraszamy do obejrzenia filmu na kanale Youtube
i zdjęć na Flick`u