Aktualności
Pomagamy!
XVI edycja Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej
Z powiatowego konkursu nie wracamy z pustymi rękoma.
Gratulujemy zaszczytnego II miejsca naszej uczennicy Marii Nowak,
która wywalczyła podium recytując wzruszający wiersz "Przypowieść".
Podziękowania i gratulacje kierujemy także w stronę
całego zespołu wokalnego, który zdobył wyróżnienie.
„Szkoła do hymnu”
W ramach obchodów Święta Niepodległości cała nasza społeczność szkolna obejrzała część artystyczną, przygotowaną przez uczniów klasy ósmej. O symbolicznej godzinie 11:11 w obecności pocztu sztandarowego wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami odśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego. Dopełnieniem obchodów tego szczególnego święta było obejrzenie pokazu historycznego „Wrzesień 39”, przygotowanego przez Grupę Artystyczną „Rekonstrukto”. Uczniowie poznali losy państwa, narodu i żołnierza polskiego u kresu II Rzeczypospolitej. Zobaczyli polskie mundury wojskowe szeregowego i podoficera, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej. Chętni uczniowie mieli możliwość obejrzenia replik broni czy uczestniczenia w mustrze. To była niezwykła lekcja historii.
36
BohaterON w naszej szkole
1 sierpnia, z okazji 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, ruszyła czwarta edycja ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię!, w ramach której każdy mógł pokazać, że pamięta o uczestnikach walk o stolicę. Akcja realizowana jest pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i przy wsparciu merytorycznym Instytutu Pamięci Narodowej.
Nasza szkoła, podobnie jak w roku ubiegłym, przystąpiła do tej przepięknej akcji. Uczniowie z zainteresowaniem przeglądali życiorysy Powstańców na stronie BohaterON, a później samodzielnie wykonywali kartki. Malowali, rysowali, wyklejali... Popłynęło wiele miłych, ciepłych słów, pełnych zrozumienia i powagi. Do 31 października – momentu zakończenia akcji – udało nam się zebrać 44 przepiękne kartki wykonane przez wszystkich uczniów z klasy piątej, siódmej i ósmej, Zuzię Jakubik, Szymona Jakubik i Mikołaja Stefańskiego z klasy szóstej oraz Krysię Górską z klasy czwartej. Dziękujemy!
Ogólnopolski Test Ortograficzny
W Ogólnopolskim Teście Ortograficznym, organizowanym co roku przez Centrum Edukacji Szkolnej, wzięło udział 15 chętnych uczennic z klas IV – VIII. Były to: Krysia Górska z klasy IV, Julia Gwizdak, Zuzia Kucharzyk, Patrycja Pyteraf i Oliwia Urbanek z klasy VI, Marysia Filar, Nikola Krasowska, Gabrysia Lorens, Zosia Nowak, Emilka Piątkiewicz, Anita Piotrowska, Klaudia Skalska i Zuzia Wójcik z klasy VII oraz Julia Biskup i Wiktoria Jakubus z klasy VIII. Uczennice, podzielone na dwie grupy wiekowe (IV – VI i VII – VIII), rozwiązywały test, zawierający 26 pytań z podanymi do nich 4 odpowiedziami. Rozwiązania testu zostały odesłane do CES, a wyniki poznamy w grudniu. Trzymamy kciuki!
Baśń mojego dzieciństwa....
Maria Filar – uczennica klasy VII reprezentowała naszą szkołę w V edycji konkursu recytatorskiego poezji Jana Zycha. Konkurs tradycyjnie odbył się w Dworze Szeptyckich w Korczynie i został zorganizowany m.in. przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. W konkursie wzięło udział 39 uczniów z klas 7-8 z terenu powiatu krośnieńskiego. Maria pięknie zaprezentowała wiersz pt. „Baśń mojego dzieciństwa” i mimo że nie udało się jej tym razem zdobyć nagrody, to jednak na pewno wrócimy do Dworu Szeptyckich za rok.
Pomagamy!
1 listopada 22 uczniów naszej szkoły wcieliło się w rolę wolontariuszy,
którzy przy współpracy ze stowarzyszeniem brata Alberta
kwestowali na cmentarzu w Ustrobnej.
podziękowaniu otrzymali piękne dyplomy
i coś na osłodę, za co serdecznie dziękujemy.
Szkoła pamięta
1 i 2 listopada - Wszystkich Świętych i Zaduszki - to dni, kiedy przychodzimy na cmentarze, by pochylić się nad grobami naszych bliskich zmarłych. Uczniowie klasy 3 nie zapomnieli także o polskim obyczaju, który nakazuje, aby zapalić światło także na grobach zapomnianych, bezimiennych czy opuszczonych…Wraz z opiekunami wybrali się na cmentarz w Ustrobnej, aby upamiętnić tych, o których nikt już może nie pamięta…Mamy nadzieję, że obecność uczniów skłoniła także do refleksji innych odwiedzających cmentarz, którzy też postanowili zapalić znicze na opuszczonych grobach…
5
Pasowanie pierwszoklasistów
24 października uczniowie pierwszej klasy w obecności pani dyrektor, rodziców, nauczycieli, wszystkich uczniów oraz kolegów i koleżanek z przedszkola złożyli ślubowanie i zostali przyjęci do grona uczniów naszej szkoły. Podczas uroczystości wszyscy przenieśli się na moment do Królestwa Krainy Wiedzy. Pierwszoklasiści wykazali się swoją wiedzą i umiejętnościami przed królem i królową: zaśpiewali, zatańczyli, odpowiedzieli na wszystkie pytania. Przepełnieni dumą, ślubowali godnie reprezentować swoją szkołę, dobrze się uczyć i zachowywać oraz być dobrymi Polakami. Po ślubowaniu pani dyrektor dokonała pasowania każdego pierwszoklasisty na ucznia. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali legitymacje szkolne oraz pamiątkowe dyplomy. Okolicznościowe prezenty przygotowali również rodzice, młodsi koledzy, przedszkolaki oraz Rada Rodziców. Mamy zadbały o słodki poczęstunek. Ten dzień z pewnością na długo zostanie pierwszakom w pamięci.
(Zdjęcia wykonał pan Paweł Lidwin- dziękujemy!)
29
Zawody w biegach
24 października odbyły się gminne zawody w biegach przełajowych
na stadionie w Odrzykoniu.
Krzysztof Radwański z klasy V zajął III miejsce
i będzie reprezentował naszą szkołę
w powiatowych biegach przełajowych w Iwoniczu.
Życzymy powodzenia.
Wyniki konkursu plastycznego
Dnia 24 października 2019 roku w Dworze w Ustrobnej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Drzewo dla klimatu”. Konkurs odbył się w ramach corocznych obchodów Święta Drzewa. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją na temat bardzo ważnej roli drzew w życiu człowieka, przygotowaną przez przedstawiciela Nadleśnictwa Kołaczyce . Następnie przyznano nagrody dla zwycięzców:
- w kategorii klas 1-3, II miejsce zdobyła Wioletta Lawera,
- w kategorii klas 4-6 I miejsce otrzymała Zuzanna Krawczyk, II miejsce - Jessica Król,
III miejsce – Wiktoria Szklarska,
- w kategorii klas 7-8, I miejsce zdobyła Julia Biskup.
Bardzo cieszymy się i gratulujemy zwycięzcom!
Spotkanie zakończyło się inauguracyjnymi warsztatami ceramicznymi. Każdy mógł wykonać naczynia z gliny na kole garncarskim lub poprzez formowanie i ugniatanie. Lepienie okazało się doskonałą zabawą rozwijającą kreatywność i zdolności artystyczne.
21
PAMIĘTAMY
W ubiegły piątek uczniowie naszej szkoły wzięli w akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej "Szkoła Pamięta". Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Akcja zaplanowana na ostatni piątek przed świętem Zmarłych ma na celu zarówno wspomnienie naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.Podjęte działania mają za zadanie uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
17
100-lecie Polskiego Czerwonego Krzyża
Dnia 25 października uczennice klasy VII wraz z opiekunami Panią Sylwią Hejnar oraz Panią Barbarą Szarek pojechały na uroczyste spotkanie z okazji 100-lecia istnienia Polskiego Czerwonego Krzyża. Obchody rozpoczęły się Mszą świętą o godz. 10:00 w kościele Farnym. Następnie wszyscy udali sie do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, gdzie został odśpiewany hymn PCK, a po nim odbyły się występy artystyczne dzieci i młodzieży ze szkoły muzycznej. Po koncercie ukazany został film przedstawiający historię powstania Polskiego Czerwonego Krzyża. Wręczone zostały również odznaki i wyróżnienia. Na zakończenie wszyscy zaproszeni goście udali się na poczęstunek. Cała gala była dopracowana przez władze Odzdziału Rejonowego PCK w Krośnie, dzięki czemu ranga tego wydarzenia była bardzo uroczysta.
Obyśmy nigdy nie zwątpili w sens pomagania…
W październiku odbyło się podsumowanie XI edycji Krośnieńskich Pól Nadziei. Przybyłym nauczycielom i księżom – szkolnym opiekunom tej akcji podziękowania złożył ks. Marek Zarzyczny, Dyrektor Hospicjum oraz pan Krzysztof Smerecki, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Krośnieńskiego Hospicjum, które jest organizatorem tej akcji. Jak co roku, piękne, wzruszające słowa skierowała do zebranych pani Wira Jankowska, członek Towarzystwa. "...Dlatego bądźmy z tymi których kochamy, którzy nas kochają nierozłączni. Przytulajmy mocniej, całujmy częściej, oddawajmy więcej, uważnie słuchajmy, wybaczajmy szczerze, dziękujmy Bogu za to że ich mamy… ."
Spotkanie to było równocześnie inauguracją XII Krośnieńskich Pól Nadziei, które tradycyjnie odbędą się w Niedzielę Palmową 2020 roku.
Od organizatorów akcji otrzymaliśmy cebulki żonkili, które zasadziliśmy w donicach. Na wiosnę wyrosną z nich piękne Żonkilowe Pola Nadziei.
Projekt unijny
Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Monte Cassino w Ustrobnej rozpoczyna 16 grudnia 2019 r. realizację projektu „Uczniowie rozwijają swoje kompetencje dzięki współpracy z uczniami z krajów UE” dofinansowanego z Funduszy Europejskich. Projekt będzie realizowany przez okres 6 miesięcy tj. do 15 czerwca 2020 r. W ramach projektu 12 uczniów wraz z dwoma opiekunami weźmie udział w tygodniowej mobilności w School complex named Antonio Correia de Oliveira - primary school of Apulia (Portugalia) w terminie 17 – 23.05.2020 r.
W związku z tym, iż działania projektowe NIE MOGĄ rozpocząć się przed dniem rozpoczęcia projektu (16.12.2019 r.) spotkanie informacyjne dla rodziców uczniów klas: VI, VII i VIII odbędzie się 16 grudnia 2019 r. Godzina zostanie podaną w późniejszym terminie.
Koordynator projektu - Paweł Cisoń
Czy lekcje poza szkolną klasą mają sens i mogą być ciekawe?... oczywiście, że tak!
Pretekstem do wyjścia poza mury szkoły była wystawa „Skamieniałości fliszu karpackiego z Krosna i okolic”, którą od kilku tygodni można podziwiać w Piwnicy Pod Cieniami (Muzeum Rzemiosła). Autorem wystawy jest p. Grzegorz Salwa z wykształcenia lekarz a z zamiłowania paleontolog – amator kolekcjonujący od 13 lat faunę i florę fliszu karpackiego. W muzeum wystawiono niewielki procent okazów ze zbiorów autora. Ze względu na tematykę w lekcji wzięli udział uczniowie klasy VII, którzy na lekcjach geografii omawiają zagadnienia związane z budową geologiczną Polski.
Wystawa skamieniałości to nie jedyna atrakcja! Przy okazji pobytu w Krośnie uczniowie mogli podziwiać prace malarskie (wystawa: "Jesień Leśnych Ludzi") p. Marzeny Majki w galerii Hetta we wnętrzach antykwariatu Zbigniewa Oprządka oraz prace (rzeźba i malarstwo) Piotra & Piotra Woroniec zaprezentowane w BWA na wystawie pt. "Kształt różnicy".
Obóz sportowy
„Woda w krajobrazie”- szkolne obchody Dnia Krajobrazu
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ogłosiła 20 października Dniem Krajobrazu. Z uwagi na rosnące znaczenie wody dla kształtowania i funkcjonowania krajobrazów, trzeci Międzynarodowy Dzień Krajobrazu w 2019 roku promował wartość wody w krajobrazie. W związku z tym wydarzeniem uczniowie klasy VII i VIII pod opieką Pani Patrycji Józefowicz i Pani Elżbiety Szarek wybrali się na spacer krajobrazowy pt. „W stronę rzeki Wisłok”. Tytuł spaceru nie był przypadkowy. Trasa, jaką przeszli uczniowie, wiodła od Szkoły Podstawowej w Ustrobnej do rzeki Wisłok w Bratkówce. Celem spaceru było popularyzowanie wiedzy w zakresie znaczenia wody w kształtowaniu krajobrazów historycznych i współczesnych, jak również roli wody w krajobrazach przyrodniczych i kulturowych.
Uczniowie dowiedzieli się, skąd wzięła się nazwa Wisłok, jaką ma długość, liczbę dopływów i ile jest miejscowości położonych nad Wisłokiem. Zobaczyli także na fotografii źródło Wisłoka, które wypływa na wysokości 770 m n.p.m. w Beskidzie Niskim, ze stoków Wielkiego Bukowca. Uczniowie poznali znaczenie historyczne, strategiczne, obronne i komunikacyjne rzeki. Na fotografii zobaczyli pocztówkę z dawnych czasów z mostem w Bratkówce i porównywali, jak zmienił się ten teren. Dowiedzieli się także, że woda Wisłoka jest źródłem odnawialnej energii, ma znaczenie glebotwórcze i edukacyjne. Rzeka jest również korytarzem ekologicznym.
Uczniowie podczas spaceru mieli okazję także zbadać wodę. Określali temperaturę wody, powierzchnię, barwę, przejrzystość, zapach, osad. Z wykorzystaniem kompasu wskazywali kierunek, w jakim płynie rzeka, a wykorzystując uniwersalne papierki wskaźnikowe, określili odczyn wody. Wszystkie dane zapisali na kartach pracy.
Na koniec uczniowie podali różne propozycje spędzania wolnego czasu na rzeką. Piękna pogoda w tym dniu jeszcze bardziej umiliła wszystkim spędzony wspólnie spacer
i dodała blasku obserwowanej wodzie w krajobrazie.17
I mamy to!
Rekordowa jednoczesna resuscytacja krążeniowo-oddechowa 2019 za nami!
To, że Pierwsza Pomoc jest dziecinnie prosta pokazało w tym roku 1399 instytucji, w tym nasza szkoła, która zjednoczyła się z OSP Ustrobna.
O co chodzi w biciu rekordu?
A więc, Start – godzina 12:00, koniec 12:30, wydarzenie to odbywa się co roku przy okazji obchodzonego 16 października Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. Takie akcje przeprowadzane są nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Chodzi o to, by przez pół godziny jak najwięcej osób wykonywało RKO na fantomach. Wydarzenie organizowane jest w ramach programu edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”, który w naszej szkole towarzyszy nam od wielu lat.
Bardzo dziękuję za zaangażowanie strażakom z OSP Ustrobna, uczniom klas I-VI i nauczycielom, którzy włączyli się w akcję.RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!
7
Wyjazd do kina
16 października 2019 r. uczniowie klasy VII i VIII pod opieką wychowawców uczestniczyli w seansie filmowym w kinie Helios w Krośnie. Obejrzeli film pt: ,,Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Przedstawia on historię tworzących się legendarnych polskich legionów w czasie I Wojny Światowej. Opowiada o tradycjach, wartościach i ideałach jakimi kierowali się żołnierze tworzących się legionów. Uczniowie mieli okazję zobaczyć prawdę historyczną, a obejrzany film silnie prowokował do refleksji o takich wartościach jak wolność, honor i ojczyzna. To piękna, uniwersalna opowieść o przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach. Film wszystkim bardzo się podobał.
Archiwum Aktualności