„Musisz myśleć trzy kroki do przodu i zawsze mieć przy sobie zapałki” - takimi słowami w ostatni dzień zajęć szkolnych powitał nas pan Jakub Słowik, który pochodzi z Bratkówki, a obecnie większość życia spędza w Norwegii, gdzie przygotowuje psy do zawodów lub wozi turystów zaprzęgami. Bierze również udział w wyścigach. Zdobył już m. in. puchar i mistrzostwo Polski oraz wicemistrzostwo Europy. Psy i psie zaprzęgi to jego pasja i praca. Opowiadał nam o tym jak wygląda życie w Hammerfest, gdzie dzień trwa zaledwie 3 godziny. Mogliśmy obejrzeć piękne fotografie zorzy polarnej – na zdjęciach robi wrażenie, więc musi to być coś niezwykłego na żywo.
Aktualności
Uwielbiamy takie spotkania...
Piknik Rodzinny
- 44
Zawsze chętnie pomagamy!
Kiedy dowiedzieliśmy się o zbiórce makulatury na studnię w Czadzie, nie trzeba było nas do tego w ogóle zachęcać. W błyskawicznym tempie przygotowaliśmy worki z makulaturą, które zostały złożone w kontenerze na parkingu obok kościoła parafialnego w Ustrobnej. Chcemy pomagać mieszkańcom Afryki, bo wiemy, jak niezbędna jest woda w życiu człowieka. Cieszymy się, że możemy wspomóc potrzebujących i sprawia nam radość to, że nasza pomoc jest doceniana. Przykładem tego jest otrzymany przepiękny dyplom i podziękowanie za udział uczniów i nauczycieli naszej szkoły w ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Zebrane pieniądze (24 016 groszy) zostały przekazane na rzecz dzieci, które nie wychowują się we własnej rodzinie.
Bardzo dziękuję wszystkim uczniom za zaangażowanie, a uczniom klasy VII za pomoc przy liczeniu groszy.
Elżbieta Szarek – szkolny koordynator akcji „Góra Grosza”.
Ostatnie zajęcia na basenie
Najmłodsi zakończyli już swoje ulubione zajęcia na basenie. Dzięki Programowi powszechnej nauki pływania „Umiem pływać" mogli za darmo uczyć się lub doskonalić naukę pływania. Dzięki fantastycznym instruktorom: p. Eli, p. Andrzejowi i p. Ryśkowi, najmłodsi uczniowie zdobywali kolejne stopnie pływackie. Mamy więc już zero Rybek, 7 Foczek, 7 Nurków i aż 19 Delfinków.
Gratulujemy!
Przygodę z pływaniem, skakaniem, nurkowaniem... będziemy kontynuować w przyszłym roku szkolnym :)
9
„Fraktal na stulecie”
W ramach Jubileuszowego Roku Matematyki uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do wspólnej zabawy polegającej na układaniu fraktala. Fraktale to twory matematyczne, które są nie tylko obiektami teoretycznymi, ale mają również zastosowanie w życiu codziennym. Uczniowie klasy VIII przygotowali odpowiednie materiały i w dniu 11 czerwca 2019 r. ułożyli na sali gimnastycznej „Drzewo Pitagorasa”, natomiast uczniowie klasy VII i klasy V przygotowali potrzebne materiały oraz teren – wykorzystując plac szkolny – a następnie zaprosili w dniu 14 czerwca 2019 r. 81 uczniów do ułożenia żywego fraktala pod nazwą „Trójkąt Sierpińskiego”. Była nauka, była zabawa, a efekty działań uczniów można zobaczyć na załączonych zdjęciach.
Krystyna Kozik, Maria Maślanka
Tydzień Montessori za nami. Czwartek spędziliśmy w Parku trampolin w Rzeszowie. Mimo strasznych upałów chęci do zabawy nie brakowało nikomu
Spektakl w Teatrze Maska
W środę swój dzień miał Szkolny Teatr „ŻarUwa”, choć okazało się, że w naszej szkole miłośników sztuki jest więcej i do Teatru Maska wybrała się – niespełna - połowa szkoły. Obejrzeliśmy piękny spektakl „Bambusowa Księżniczka", który przypadł do gustu i tym najmłodszym i trochę starszym. Wspaniałe kostiumy, niesamowita scenografia z wykorzystaniem efektów audiowizualnych i wielu ciekawych instrumentów, a to wszystko inspirowane japońską baśnią z początków okresu Heian. Przedstawienie bawiło, wzruszało i zachwycało… To ważne, aby miłość do sztuki wzbudzać od najmłodszych lat! A dla nas było to niewątpliwie wspaniałe przeżycie! (zdjęcia ze spektaklu pochodzą ze strony teatrmaska.pl)
2
Rajd do Odrzykonia
Ostatni tydzień nauki w naszej szkole został okrzyknięty tygodniem Montessori, czyli postawienie na wszechstronny rozwój dziecka… Plecaki, książki i szkolne ławki poszły w odstawkę! Brzmi świetnie, prawda? W myśl tej zasady we wtorek wyruszyliśmy na rajd do pobliskiej wsi Odrzykoń. Pierwszy punkt wyprawy to spacer przez las i niezwykła lekcja przyrody - to żaby podziwialiśmy, to odgadywaliśmy nazwy roślin, to znowu zachwyciły nas wspaniałe, stare drzewa. Kolejną lekcją była lekcja plastyki, czyli warsztaty ceramiczne na zamku „Kamieniec”. Ulepiliśmy z gliny piękne i jedyne w swoim rodzaju miseczki. Wykazaliśmy się przy tym niezwykłą kreatywnością! Następnie biegiem na lekcję historii! Pani przewodnik oprowadziła nas po ruinach zamku, opowiadając niesamowitą historię tego miejsca i kilka istotnych ciekawostek. Hmmm, zapytacie, w którym miejscu podobało nam się najbardziej… Paradoksalnie – sala tortur oczywiście! Ostatnim punktem naszej wyprawy były warsztaty kulinarne w pobliskiej restauracji. Przemiły pan kucharz opowiedział nam o swoim zawodzie, następnie na stoły wjechały same pyszności , a my zabraliśmy się za przygotowanie pizzy… tak właśnie – sami, według własnej inwencji twórczej Niezwykle udana lekcja, wspaniały dzień, pełen wrażeń! 💕
15
Najmłodsi na grze terenowej
Wtorek, 11 czerwca uczniowie klas 1-3 zamiast w szkolnych ławkach spędzili na zabawie w podchody. Polecamy. To doskonała zabawa. Trzecioklasiści – drużyna uciekających – wyruszyli w teren pozostawiając za sobą znaki patrolowe oraz listy z zadaniami. Szukający (klasa pierwsza i druga) wyruszyli nieco później i mieli odnaleźć i rozwiązać wszystkie zadania pozostawione przez uciekających. Było wśród nich śpiewanie, rysowanie kredą na asfalcie, zbieranie śmieci, ale również obliczenia i zagadki słowne.
Wszyscy dotarli na metę z wypiekami na twarzy, a ich powodem była nie tylko upalna pogoda, ale i duże emocje… Podchody z pewnością rozwinęły w uczestnikach spryt, spostrzegawczość i pomysłowość, ale dały też okazję do współpracy, zdrowej rywalizacji i wspaniałej zabawy na łonie natury. Z pewnością je powtórzymy!
25
Kolejny raz mieliśmy zaszczyt gościć pana Michała Bartusika.
Tym razem nauczyliśmy się padów -
czyli jak bezpiecznie upadać, jak wytrącić przeciwnika z równowagi
oraz wiele innych ciekawych ćwiczeń.
Bardzo dziękujemy za to spotkanie!
13
Dzień Dziecka w naszej szkole
W piątek, 7 czerwca przybyli do naszej szkoły szczególni goście: pan Ryszard Konstanty, jego syn Piotr, pani Anna Leśniak oraz pan wójt Sławomir Stefański i pani Jadwiga Nowak. Miłych gości powitała pani dyrektor Joanna Nowak wraz z całą społecznością szkolną.
Goście zawitali do nas, aby wspólnie z uczniami i nauczycielami świętować Dzień Dziecka. Spotkanie rozpoczęło się występem najmłodszych, a później dołączyli do nich starsi uczniowie, aby zaśpiewać piosenki "Shotgun" i "Czerwone maki". Miłym momentem dla wszystkich dzieci były prezenty ufundowane przez pana Ryszarda. Dopełnieniem imprezy było ognisko zorganizowane przez Radę Rodziców.
To był cudowny dzień!
59
Nasze kolejne bicie rekordu.
7 czerwca 2019 roku o godz.10.00 nasza szkoła po raz drugi wzięła udział w największej akcji czytelniczej w Polsce „Jak nie czytam, jak czytam”, by pomóc pobić rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie.
Dzieci naszej szkoły rozłożyły wielobarwne kocyki na podwórku szkolnym i czytały wybrane przez siebie książki. Wspólnemu czytaniu towarzyszyła piękna pogoda, śpiew ptaków i szum pobliskiego parku. Dzieciom bardzo podobała się ta forma czytania, która mamy nadzieję, zachęci uczniów do sięgania po książkę częściej, która powinna kojarzyć się z rozrywką, swobodą i relaksem.
Rok temu w akcji wzięło udział ponad 400 tysięcy uczniów. Mamy nadzieję, że przyczyniliśmy się do pobicia rekordu w tym roku.
Warto brać udział w konkursach!
Uczniowie klas I i II wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez muzeum Złotej Rybki w Jaśle. Każdy z uczestników otrzymał dyplom i darmowy bilet wstępu do muzeum. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.
Bezpiecznie na rowerze
Rower to doskonały środek transportu – lekki, szybki, dobry dla zdrowia, ekologiczny i ekonomiczny. Trzeba jednak korzystać z niego w sposób odpowiedzialny. Od kilku tygodni uczą się tego uczniowie klasy trzeciej. Poznają zasady bezpiecznego poruszania się oraz umiejętność jazdy na rowerze. Wiedzą, że dobry rowerzysta na pierwszym miejscu zawsze stawia bezpieczeństwo, a wtedy przejażdżka rowerowa to ogromna frajda!
Akademia Młodych Kucharzy odkrywa tajny przepis na angielskie ciasteczka reeses! Palce lizać!
- 2
#ProgramSKS
Pani dyrektor wręczyła dyplomy wszystkim uczniom,
aktywnie uczęszczającym na zajęcia
Szkolnego Klubu Sportowego.
Koordynatorem programu w szkole jest p. Agnieszka Frydrych.
Wkrótce wakacje ale od września widzimy się znowu !
7
Uwaga!
Drodzy uczniowie!
Prosimy o przyniesienie na piątek - 7 czerwca książkę,
którą aktualnie czytacie lub czytać uwielbiacie.
Bierzemy udział w akcji "Jak nie czytam jak czytam" i bijemy rekord!
Wyjazd najmłodszych do Bochni
29 maja 2019 r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do zabytkowej kopalni soli w Bochni. Szybem Campi zjechali ponad 200 m pod ziemię. Wędrując podziemnymi korytarzami poznawali historię najstarszej w Polsce kopalni soli, której początki sięgają czasów średniowiecza. Dzięki holograficznym, interaktywnym inscenizacjom wszyscy mieli wrażenie, jakby praca górników w kopalni odbywała się tuż obok nich. Dużą atrakcją okazała się podróż podziemną kolejką oraz spotkanie ze Skarbnikiem, dobrym duchem bocheńskiej kopalni.
Po zwiedzaniu uczniowie mieli czas na posiłek, zabawę i zakup pamiątek. Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją i świetną zabawą…
35
Akademia Bezpiecznego Puchatka
W tym roku szkolnym uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w Ogólnopolskim Programie ,,Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Jest to największy w Polsce program o tematyce bezpieczeństwa organizowany przez markę Puchatek, we współpracy z Biurem Prewencji oraz Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Celem tego programu jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci, które rozpoczynają naukę w szkole oraz wspieranie ich rozwoju.
W ramach programu przeprowadzono szereg zajęć, podczas których zwrócono uwagę na potencjalne zagrożenia z jakimi mogą się spotkać uczniowie w domu, szkole, na drodze, w Internecie i w czasie zabawy. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Wykonały wiele ćwiczeń, odgrywały scenki, uczyły się bezpiecznie przechodzić przez jezdnię. Na zakończenie cyklu zajęć wzięły udział w Wielkim Ogólnopolskim Teście, który zawierał 15 pytań. Wszystkim udało się zaliczyć test pozytywnie. Na koniec uczniowie otrzymali piękne dyplomy, a szkoła - Certyfikat potwierdzający zaszczytny tytuł przynależności do „Akademii Bezpiecznego Puchatka”.
Relacja z gór
- 33
Drodzy Rodzice! Wybaczcie, że tak późno, ale grafik dzisiaj pękał w szwach!Zaczęliśmy od porannego relaksu w hotelowym basenie, następnie zajęcia regionalistyczne w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” i moc informacji o Podhalu. Odwiedziliśmy góralską karczmę „Kiełbasa i korale”, a wieczorem wysłuchaliśmy tatrzańskich legend, które niezwykle ciekawie opowiadał lokalny gawędziarz. Na koniec dnia szalona dyskoteka, oczywiście w góralskich rytmach! Dobranoc!P.S. Tęsknicie?
Archiwum Aktualności