Klub Historyczny im. Armii Krajowej
Spotkania dla uczniów klasy V odbywają się w piątek w godzinach 13.20– 14.05
Opiekunem jest p. Lidia Stec
20 lutego 2018 r. przedstawiciele działającego w naszej szkole Klubu Historycznego: Natalia Godek, Izabela Szarek i Mateusz Marczak z kl. VII wzięli udział wraz z opiekunem w II Zjeździe Szkolnych Klubów Historycznych im. Armii Krajowej. Zjazd odbył się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie. W zjeździe uczestniczyli także Przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i kombatanci AK. Zaproszone kluby Historyczne zaprezentowały sylwetki lokalnych żołnierzy AK. Nasz klub przedstawił związanego z naszą miejscowością i szkołą żołnierza AKPlacówki Odrzykoń „Oleander” w Obwodzie Krosno- Franciszka Mojaka.Uczestnicy zjazdu obejrzeli też montaż słowno- muzyczny w wykonaniu uczniów goszczącej nas szkoły oraz wysłuchali referatu pana Czesława Nowaka - kustosza Podkarpackiego Muzeum, w którym przedstawił sylwetkę Władysława Steca- żołnierza AK pochodzącego z Przybówki.
***
W naszej szkole żywa jest pamięć o wydarzeniach okresu II wojny światowej. Zobowiązuje nas do tego imię szkoły oraz zasadzone przy budynku dęby upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej.
Działający w naszej szkole Klub Historyczny im. Armii Krajowej zaprosił edukatora z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Spotkanie odbyło się 10 października 2017 roku. Pan Zenon Fajger przeprowadził dla uczniów klas I-IV lekcję „Symbole naszej historii – historia herbu i flagi Polski”, która była powiązana z projekcją filmu animowanego dla dzieci. Z kolei uczniowie klas V-VI uczestniczyli w lekcji „Najmłodsi bohaterowie – dzieci i młodzież podczas II wojny światowej”, urozmaiconej prezentacją zdjęć, pamiętników, rysunków uczestników tamtych wydarzeń. Uczniowie mieli okazję poznać jak wyglądało dzieciństwo ich rówieśników w okresie wojny.
20 października uczniowie klas V-VII wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Muzeum Historycznego w Dukli. Na początku poznali z przewodnikiem historię pałacu, w którym mieści się muzeum oraz historię jego właścicieli. Następnie zwiedzili wystawy militarne dotyczące okresu I i II wojny światowej, między innymi walk na Przełęczy Dukielskiej, bitwy o Monte Cassino, działalności AK na Podkarpaciu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też wystawa plenerowa broni ciężkiej na dziedzińcu Muzeum, w której można obejrzeć m.in. działa, armaty, wyrzutnie rakiet, czołg i haubice.
Taka forma zajęć edukacyjnych pozwala na poznawanie historii w sposób aktywny i atrakcyjny.