• Koło Pierwszej Pomocy

•

W grudniu 2019 roku, zakończyliśmy kolejny cykl szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Grono osób, które wie jak postępować w sytuacji zagrażającej ludzkiemu życiu ciągle się powiększa. Cieszy nas fakt, że uczniowie naszej szkoły chętnie biorą udział w takich zajęciach.

16 października 2018 r. w naszej szkole miało miejsce niezwykłe wydarzenie – próba bicia rekordu Guinness World Records w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą liczbę osób. Start – godzina 12:00, koniec 12:30
          Wydarzenie odbyło się przy okazji obchodzonego 16 października Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. Z tej okazji takie akcje przeprowadzane są nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Chodzi o to, by przez pół godziny jak najwięcej osób przeprowadziło akcję resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Wydarzenie zorganizowała Fundacja WOŚP,       w ramach realizacji Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Program ten dotarł do wielu szkół podstawowych w Polsce, dlatego dzieci mają szansę uczyć się pierwszej pomocy.
          Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę ze skali tego projektu. Jest to absolutny rekord świata, gdyż Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym wprowadzono do szkół podstawowych naukę czynności ratujących życie.

Celem inicjatywy jest powszechne nauczanie społeczeństwa, udzielania pierwszej pomocy osobie,      u której wystąpiło nagłe i niespodziewane zatrzymanie krążenia.
          Uczniowie naszej szkoły z klas I – VIII (85 osób) na pięciu fantomach prowadzili resuscytację krążeniowo – oddechową (cykl RKO – 30 uciśnięć i 2 wdechy ratownicze) nieprzerwanie przez całe wydarzenie. W tym roku w akcji wzięła udział rekordowa liczba osób -z 1142 instytucji. Warto dodać, że byliśmy jedną z nielicznych szkół z okolic Krosna, która zgłosiła swój udział w projekcie.

W roku szkolnym 2018/2019 prowadzone jest dla uczniów klas I-III

i odbywa się w poniedziałek na 6 lekcji.

Chętnych zaprasza p. Sylwia Hejnarsmiley

enlightened

15 maja w Sanoku odbyło się szkolenie organizowane przez fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którego celem była nauka ratowania życia chorych osób. Od wielu lat uczestniczymy w programie „Ratujemy i Uczymy Ratować”, dzięki czemu wdrażamy elementy pierwszej pomocy do edukacji wczesnoszkolnej. Współpraca jednak nie polega tylko na szkoleniu, ale również na pozyskiwaniu materiałów dydaktycznych, z których korzystają uczniowie na zajęciach prowadzonych przez p. Sylwię.

enlightened

8 maja przypada międzynarodowy dzień Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK). W celu uczczenia najstarszej polskiej organizacji humanitarnej dzieci przypominały sobie zasady udzielania pierwszej pomocy, numery alarmowe, a także odgrywały scenki ratowania poszkodowanych w wypadkach drogowych. Film, który obejrzeliśmy utrwalił wszystkie zasady postępowania w przypadku ratowania życia. Mamy nadzieję, że nikt nie będzie musiał wcielać się w rolę ratownika, a jeśli będzie taka potrzeba to nasi uczniowie na pewno postąpią zgodnie z obowiązującymi normami Europejskimi.

Zajęcia prowadzi p. Sylwia Zajchowska

Dla uczniów klas I-III w poniedziałek w godz. 12.30 - 13.15